Kolkata, West Bengal
GST No. 19ADOPT4559L1ZI
Approx. Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Body Material | Iron |
| Fuel | Wood |
| Size | 5 lakh kcal/hour |
| Firing Mode | Automatic |
| Design Thermal Efficiency | 90% |
| Max Working Temp. | 350 |
| Furnace | Static Bed |
| Blower | ID Fan, FD Fan, SA Fan |
| Firing Fuels | Coal, Wood, Husk, Pellets, Briquettes |
Approx. Rs 6,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 240 V |
| Firing Mode | On |
| Size | 6mm |
| Material | Iron |
| Fuel | Coal |
A Wood Thermic Fluid Heater is an industrial heating system that uses wood as a fuel source to heat thermal oil (thermic fluid). This heated oil is then circulated through a closed-loop system to transfer heat efficiently to various industrial processes without direct combustionj
Approx. Rs 5,50,000 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Voltage V | 220 V |
| Brand | Trans Power |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Current Type | AC |
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureWe manufacture Thermic Fluid heater/thermopac can be run with biomass wood pellets, coal, wood. It is completely automatic. We also make Fluidised bed thermic fluid heaters. We are the pioneers in Eastern India with more than 100 units installed ranging from 2lakhs kcal/hour to 40lakhs kcal/hour . A Thermic fluid heater is industrial heating equipment, used where only heat transfers are desired instead of pressure. In this equipment, a thermic fluid is circulated in the entire system for heat transfers to the desired processes. Combustion process heats up the thermic fluid and this fluid carries and rejects this heat to the desired fluid for concluding the processes. After rejecting it, this fluid comes back again to the thermic fluid heater and this cycle goes on. The maximum temperature of 350℃ of thermal fluid can be achieved in a Fluidtherm although the higher temperature of the thermal fluid can be achieved provided the temperature of fluid does not exceed the auto-ignitionAdditional Information:
Approx. Rs 4,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Shape | Round |
| Body Material | Iron |
| Fuel | Wood |
| Size | 7mm |
| Voltage V | 330V |
| Power | 5HP |
Approx. Rs 6,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Aluminium |
| Size | 6mm |
| Fuel | Coal |
| Brand | Trans Power |
| Power | 5HP |
Approx. Rs 6,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 230 V |
| Electric Load | 220V |
| Fuel | Wood |
| Size | 6mm |
| Firing Mode | On |
| Material | MS |
Explore More Products
© Transpower. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited