Kolkata, West Bengal
GST No. 19ADOPT4559L1ZI
Approx. Rs 10,50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Capacity(Kg/Hr) | 500 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Trans Power |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Type | AC |
| Automation | Automatic |
We offer Dryer for Tea Garden, which is fabricated using quality tested raw material. These are dryers are available in various specifications to meet the demands of clients. Known for consistent performance, our range is used for drying large number of tea leaves.
Features:
Approx. Rs 3,50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Brand | Trans Power |
| Material | Mild Steel and also available in Stainless Steel |
| Voltage | 220 V and also available in 440 V |
| Phase | Single and also available in Three |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Type | AC |
Coming with precise temperature adjusting support, these Hot Air Dryer choices find use in production of clean hot air using electricity support, thus ensuring air produced is completely clean and unpolluted. Also allowing easy control of other regulatory functions, these dryers come with support of touch screen as well as in compact design construction, thus making them easy to handle.
Explore More Products
© Transpower. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited