Kolkata, West Bengal
GST No. 19ADOPT4559L1ZI
Approx. Rs 7,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(kg) | 10 kg |
| Voltage | 220 V and also available in 440 V |
| Power Source | Electric |
| Brand | Trans Power |
| Phase | Single and also available in Three |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Type | AC |
| Automation | Automatic and also available in Semi Automatic |
| Machine Body Material | Mild Steel and also available in Stainless Steel |
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Electric Tray Dryer is an industrial drying system used to remove moisture from products using heated air circulation. It operates with electric heating elements, making it a clean and energy-efficient drying solution for various industries.Explore More Products
© Transpower. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited