Kolkata, West Bengal
GST No. 19ADOPT4559L1ZI
Approx. Rs 85,000 / PieceGet Latest Price
200kg Belt Conveyor is a material handling system designed to transport loads up to 200 kg efficiently. It consists of a continuous moving belt supported by rollers or a frame, making it ideal for industrial and commercial applications.Approx. Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Material | Mild Steel and also available in Stainless Steel |
| Load Capacity | 400 kg |
| Brand | Trans Power |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Type | AC |
To supply the ever rising needs of our customers, we are occupied in offering a wide range of Tea Leaf Traveler Conveyor.
Approx. Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price
Our organization is widely known among the customers for manufacturing and supplying a wide range of optimum quality Tripper Belt Conveyor. These tripper conveyors are available with us in various sizes and width to meet the diverse requirements of customers. Following are the quality attributes of offered Tripper Belt Conveyor: Sturdy construction Longer service life Corrosion resistance Excellent performanceApprox. Rs 85,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Material | Mild Steel and also available in Stainless Steel |
| Type | Flat Belt Conveyor |
| Brand | Trans Power |
| Belt Material | PVC |
| Load Capacity | 600 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Voltage | 220 V and also available in 440 V |
| Power Source | Electric |
Explore More Products
© Transpower. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited